Czy można pić wodę z górskiego potoku?
Większość z nas twierdzi, że górski potok kojarzy się z przyjemnym chłodem oraz minerałami, które możemy otrzymać z wody z niego. Jednak czy faktycznie taka woda mineralna nadaje się do picia? Czy możemy pić wodę z górskiego potoku?
Nawadniaj się!
Nawodnienie organizmu jest bardzo istotne i ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy. Wycieczki górskie są sporym wyzwaniem dla naszych ciał, a więc szczególnie ważne jest to, żeby pić wtedy bardzo dużo wody. Nie możemy zapominać o tym, żeby zabrać ze sobą butelkę mineralnej, kiedy wybieramy się na szlak. Równie ważne będzie to, żeby mieć przy sobie coś do jedzenia. Ale co możemy zrobić, kiedy woda mineralna w butelce nam się skończy? Czy możemy bezpiecznie napić się tej płynącej w górskim strumieniu?
Czy można pić wodę ze strumienia?
Nawodnienie organizmu to nie tylko dostarczenie mu odpowiedniej ilości płynu, ale też dostarczenie mu minerałów. Najważniejsze z nich to sód, magnez oraz potas. Jeśli tego nie zrobimy, może się okazać, że zaburzymy swoją gospodarkę wodną. Dlatego właśnie musimy zadbać o to, żeby nie tylko pić wodę, ale pić odpowiednią wodę.
Do płynów dostają się minerały, kiedy przypływają one przez odpowiednie skały. Taka woda jest jednak rozcieńczana przez deszcze, przez co ilość minerałów się zmniejsza. Okazuje się więc, że woda ze strumienia wcale nie ma tak dużo minerałów, jakbyśmy tego chcieli. W szczególności dotyczy to lata, kiedy pada często deszcz. Okazuje się więc, że pijąc ją nie dostarczamy organizmowi żadnych minerałów, a tylko je wypłukujemy.
Czy strumienie są czyste?
Można mieć co do tego wątpliwości. Nigdy nie wiemy, czy woda ze strumienia będzie odpowiednio czysta, chociaż reklamy mówią nam coś innego. Strumienie zbierają przeróżne zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, więc może ona być dla nas niebezpieczna. Szczególnie warto unikać tej, która płynie blisko schronisk lub najpopularniejszych szlaków. Tak naprawdę co roku bardzo dużo osób, które wybiera się na wycieczki górskie ląduje w szpitalu przez to, że zatruło się taką wodą. Co więcej, jest ona bardzo zimna, a kiesy napijemy się jej, może się okazać, że nabawimy się infekcji gardła. Po marszu w górach nasz organizm jest bardzo rozgrzany, bo jednak jest to pewien wysiłek fizyczny. Kontakt takiej lodowatej wody z naszym gorącym gardłem może okazać się dla niego niebezpieczny. Dlatego lepiej będzie jednak unikać picia wody płynącej w potokach górskich, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni jej czystości.