Zamek Grodziec – historia
Na stromym wzgórzu znajduje się Zamek Grodziec, przepiękna budowla o bardzo ciekawej historii. Jak to wyglądało?
Początki Zamku Grodziec
Pierwszy raz wspomniano o tym zamku w 1155 roku i zrobił to papież Hadrian IV. Przez wiele lat zamek ten stał niewzruszony, niestety zmieniło się to w 1470, kiedy został on zdobyty i splądrowany przez husytów. Później odkupił go książę legnicki Fryderyk I. Z jego polecenia rozpoczęły się prace modernizujące budowlę, które trwały nawet po jego śmieci. Wtedy zajął się tym jego syn, Fryderyk II. Dzięki tym renowacjom, zamek ten stał się najpiękniejszą budowlą gotycko-renesansową na Śląsku. Kiedy zakończono renowację, w zamku odbył się ślub Fryderyka II z Sofią von Hohenzollern. Wtedy też zorganizowano tam jeden z najbardziej znanych turniejów rycerskich, który przeszedł do historii.
Kolejne przebudowy
Kiedy przyszedł czas wojny 30-letniej, zamek Grodziec został ponownie zdobyty i splądrowany, tym razem przez wojska księcia Albrechta Wallensteina. Skala zniszczeń była ogromna i budowla straciła wartość militarną. Po wojnie postanowiono wysadzić sporą część jej obwarowań. Później znowu podjęto próbę jej odbudowy, a stało się to na przełomie XVII i XVIII wieku. W roku 1800 właścicielem całej budowli stał się książę Rzeszy Jan Henryk VI, który kontynuował przebudowę budynku. Dzięki temu stał on się jeszcze piękniejszy. Niemniej jednak, prace zostały przerwane przez kampanie napoleońskie. Później jednak udało się dokończyć budowę, a XIX wieku zamek zaczęli odwiedzać pierwsi turyści. Mówiono o nim wtedy jako o pierwszym w Europie zamku, który był przystosowany do wizyt turystów.
Obecnie
Kolejna przebudowa rozpoczęła się w roku 1906 i trwała dwa lata. Wtedy powstało tam muzeum sztuki gotyku oraz renesansu. Otworzyła się tam też restauracja oraz hotel. Niestety podczas II Wojny Światowej zostały one spalone przez wojska rosyjskie. Do lat 60. udało się odbudować większość zamku. Obecnie kręci się tam bardzo dużo filmów, realizowanych między innymi przez telewizję szwedzką, francuską oraz rosyjską. Nagrano tam na przykład “Kwiat Diabła” oraz “Taras Bulba”, dwa rosyjskie hity. Odbywają się tam też różne imprezy, takie jak Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana, Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych, Śląskie Święto Pieśni, Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego oraz Historia Zamku Grodziec. Zdecydowanie jest to miejsce, które warto odwiedzić, jeśli znajdujemy się w okolicy.