Pages Navigation Menu

Prywatne kwatery Sanok, Hel, Sopot i Krynica Morska

Ogrody Watykańskie

Ogrody Watykańskie

Trochę historii Ogrodów Watykańskich. Ogrody Watykańskie sięgają czasów średniowiecza, kiedy sady i winnice rozciągały się na północ od Papieskiego Pałacu Apostolskiego. Papież Mikołaj III w 1279 roku przeniósł swoją rezydencję do Watykanu z Pałacu Laterańskiego, zamykając ten teren murami. Stworzył sad, łąkę i ogród. Na początku XVI wieku, za pontyfikatu Juliusza II, dokonano przebudowy i według pierwotnego projektu Donato Bramante podzielono na trzy nowe dziedzińce: Cortile del Belvedere, Dziedziniec Biblioteczny i Cortile della Pigna, oczywiście z architekturą krajobrazu renesansowego. Również w stylu renesansowym powstał prostokątny labirynt wykonany z bukszpanu (krzewy i małe wiecznie zielone drzewka) i obramowany drewnem sosnowym i cedrem libańskim. W miejscu, gdzie Mikołaj III wzniósł mur, Bramante zbudował wielki prostoliniowy mur obronny. Dzisiejsze Ogrody Watykańskie posiadają liczne fontanny, rzeźby i sztuczne jaskinie, na ogół poświęcone Matce Boskiej i innym świętym. Ogrody watykańskie czy warto zwiedzić? Zdecydowanie tak!

Czym są dziś Ogrody Watykańskie? Ciekawe informacje

Ogrody Watykańskie to naturalna, architektoniczna i artystyczna przestrzeń o wielkim pięknie i duchowości, zajmująca powierzchnię 23 hektarów zajmującą większą część Wzgórza Watykańskiego. Oprócz tego znajdziemy tu kilka średniowiecznych fortyfikacji, budowli i zabytków renesansowych i barokowych, z ogrodami, parkami, sadami i zalesionym terenem o powierzchni 3 hektarów.

Obecnie Ogrody Watykańskie to złożony krajobraz lasów, średniowiecznych zabytków, rzeźb i dobudówek florystycznych. Po tych bujnych ogrodach można podróżować tylko w towarzystwie oficjalnego akredytowanego przewodnika. Podczas tej wyjątkowej wycieczki możesz odwiedzić najbardziej charakterystyczne punkty, takie jak Giardino Quadrato, Casio Pius IV, Fontana dell’Aquilone, Grotta di Lourdes, pomnik zamachu na Jana Pawła II, budynek Radia Watykańskiego i wiele innych.

Ta wizyta daje wyjątkową okazję do poznania codziennego życia Państwa Watykańskiego, tutaj zobaczysz jak personel administracyjny, konserwacyjny podczas ich codziennej pracy. Pod koniec tej wycieczki możesz odwiedzić Muzea Watykańskie i zwiedzać je na własną rękę.