Pages Navigation Menu

Prywatne kwatery Sanok, Hel, Sopot i Krynica Morska

Fascynująca Islandia – poznaj każdą z jej części

Fascynująca Islandia – poznaj każdą z jej części

Przyroda, to czynnik przyciągający turystów do Islandii. Prawie wszystkie atrakcje przyrodnicze są tutaj darmowe, ale jeszcze bardziej kusi to, że mamy ich naprawdę mnóstwo. Jak wybrać te najlepsze, gdy Islandia ciekawe miejsca oferuje dosłownie co krok?

Południowe wybrzeże Islandii

Jadąc na wschód od Rejkiawiku, najpierw trafimy nad termalną rzekę (Reykjadalur), w której można się kąpać. Dalej miniemy dwa wysokie i malownicze wodospady: Seljalandsfoss oraz Skogafoss. Następnie, warto zjechać nad morze, by zobaczyć czarną plażę Reynisfjara. Na koniec, jakby przygód było mało, czeka na nas zatoka lodowcowa i diamentowa plaża (diamenty to szklące się bryły lodowca, które wpadając do morza, nie zdążyły się roztopić).

Wschód i północ wyspy

Seydisfjordur to miasto na końcu fiordu o tej samej nazwie. Liczy kilkaset osób, a to największy port na wschodzie, przybijają tu promy m.in. z Danii. Dalej na północ, trafimy pod potężny Dettifoss. Wodospad ten grał w film ie „Prometeusz”, a jego wody pochodzą z największego lodowca Europy. Kolejne atrakcje na północy to Krafla (turkusowe jezioro w kraterze wulkanu) oraz pobliskie bulgoczące pola błotne. Po dniu pełnym atrakcji, na nocleg możemy wybrać drugie największe miasto Islandii – Akureyri.

Zachód Islandii i dwa ciekawe półwyspy

Co zobaczyć na zachodzie wyspy, poza Rejkiawikiem? Przede wszystkim półwysep Snaefellsnes ze stożkiem góry Kirkjufell. Poza tym, skosztować możemy tutaj (wątpliwego) przysmaku, czyli kiszonego rekina, a na końcu półwyspu, znajdziemy czarne plaże. Drugi półwysep, nieco na południe, to Reykjanes. Przespacerujemy się tutaj niezwykłym mostem – łączącym dwa kontynenty, zobaczymy niesamowite klify, zażyjemy kąpieli w gorących źródłach (warto poszukać, bo jest ich więcej niż słynne i oblegane Blue Lagoon).

Islandia centralna – warto zboczyć z trasy głównej

Amatorów wędrówek, na pewno skuszą odludne góry tęczowe. Do bazy w Landmannalaugar dojedziemy busem ze stolicy, dalej już tylko pieszo. Inne atrakcje w centrum wyspy, to m.in. wodospad Gullfoss czy słynny gejzer wypluwający co kilka minut wodę na ok.30m w górę. Odwiedzić możemy też Park Narodowy Thingvellir – ciekawy zarówno przyrodniczo, jak i historycznie, bo powstało tu najstarsze zgromadzenie parlamentarne świata.