Pages Navigation Menu

Prywatne kwatery Sanok, Hel, Sopot i Krynica Morska

Najpiękniejsze polskie zamki

Najpiękniejsze polskie zamki

W Polsce turystyka krajoznawcza jest dosyć dobrze rozwinięta, ponieważ liczne atrakcje turystyczne zachęcają do spędzenia miło czasu w rodzinnym gronie. Biorąc pod uwagę dorobek naszego kraju, wielu turystów decyduje się przede wszystkim na zwiedzanie zamków, których w kraju nie brakuje. Jakie jednak zamki warto zobaczyć?

Zamek w Malborku

Jeśli chodzi o zamki w Polsce to jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych jest oczywiście ten położony w Malborku. Został on wyróżniony w wielu licznych konkursach, jednak najistotniejsze jest to, że został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek w Malborku to jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż każdego roku zwiedzając go prawdziwe tłumy turystów. Przez długie lata stanowił on siedzibę mistrzów zakonu krzyżackiego. Tuż po II wojnie światowej konieczna była jego odbudowa i dzięki temu obecnie jest uznawany za jedną z najpiękniejszych polskich atrakcji turystycznych.

Zamek królewski na Wawelu

Zlokalizowany w Krakowie Zamek królewski na Wawelu to kolejna bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć, wybierając się do tego przepięknego miasta. Zamek ten to jeden z najważniejszych obiektów w polskiej historii, gdyż stanowił on siedzibę króla oraz symbol władzy w dawnej stolicy Polski. Jest nieco mniejszy niż zamek znajdujący się w Malborku, jednak równie piękny. W zamku wawelskim królują trzy style architektoniczne, a mianowicie barokowy, klasycystyczny oraz renesansowy. Na zamku tym zostało pochowanych wielu znamienitych polaków, którzy wpisali się w bogatą historię kraju. Kilka lat temu na Wawelu został również pochowany prezydent Polski, dlatego też wybierając się do Krakowa, warto wybrać się na słynny i przepiękny Wawel.

Zamek Książ

Kolejnym bardzo ciekawym zamkiem będącym pod względem wielkości trzecim zamkiem w Polsce jest obiekt zlokalizowany w dzielnicy Wałbrzycha w Książańskim Parku Krajobrazowym. W XIII wieku został on zbudowany przez Bolka I Surowego ze śląskiej linii Piastów. Niestety w kolejnych latach trafił on w ręce m. in. Węgrów oraz Czechów, jednak ostatecznie przejęła go rodzina Hochbergów, która postanowiła przebudować go w stylu barokowym. Prawdziwe starzałem w dziesiątkę, było urządzenie wokół zamku ogrodów tarasowych we francuskim stylu, które do dziś można podziwiać. Ciekawostką związaną z tym zamkiem był z pewnością fakt, iż podczas II wojny światowej w zamku mieściła się jednak z kwater Hitlera.