Wynajem samochodu na wakacje
W przeciągu kilkunastu ostatnich lat turystyka krajoznawcza znacząco się rozwinęła. Obecnie coraz większa liczba osób, zamiast jednak podróżować własnym samochodem, decyduje się na jego wynajęcie, w szczególności wtedy, gdy decyduje się na wczasy samochodem poza granicami kraju. O czym należy jednak wówczas pamiętać?
Samochód na wakacje
Pomimo tego, iż każda niemal rodzina ma w swoim domu przynajmniej dwa auta, to jednak większość osób na wakacyjny wyjazd decyduje się wypożyczyć samochód. Kwestii tej nie należy jednak pozostawiać na ostatnią chwilę. W sytuacji, gdy samochód chce się wynająć na jeden dzień, ze znalezieniem odpowiedniego pojazdu nie powinno być żadnych problemów. Jeśli jednak planuje się nieco dłuższe wakacje, a wypożyczony samochód będzie głównym środkiem transportu, to warto o tę kwestię zadbać nieco wcześniej. Wszystkie formalności można obecnie załatwić bez problemu przez internet. Warto również skorzystać z pomocy biura podróży, które za niewielką opłatą pomoże wszystko zorganizować. Poszukując najlepszej opcji, warto wejść na stronę porównywarki ofert, gdyż w ten sposób można znaleźć najlepszą okazję pod względem cenowym.
Umowa, opłaty, paliwo
Gdy wymarzony samochód zostanie już wybrany, należy bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim warunkom jego wypożyczenia. Oferty, które dostępne są w internecie, z reguły są bardzo atrakcyjne, jednak najistotniejsze jest to, co znajduje się w umowie wypożyczenia pojazdu. W umowie zawarte są wszystkie najważniejsze kwestie, które należy bardzo dokładnie przeczytać. Nie wszystko, co z wierzchu wygląda bowiem dobrze, w rzeczywistości również takie jest. Należy liczyć się przede wszystkim z dodatkowymi opłatami, które mogą okazać się całkiem niemałe. Aby przez przypadek się nie rozczarować, warto zatem zwrócić uwagę na tabelę opłat oraz na zasady związane z tankowaniem pojazdu. W sytuacji, gdy pod koniec podróży do wypożyczalni zostanie oddany niezatankowany samochód, to może się to wiązać z koniecznością zapłacenia bardzo wysokiej prowizji. Inne opłaty mogą być związane np. z wiekiem kierowcy. Czasem zdarza się bowiem tak, że za swój wiek opłata za wynajem samochodu może być wysoka. Dotyczy to przede wszystkim młodych kierowców, poniżej 25 roku życia. Kolejną dosyć istotną kwestią są warunki płatności. Wiele wypożyczalni oprócz samej płatności wymaga również uiszczenia kaucji będącej najczęściej blokadą na karcie płatniczej. Niektóre wypożyczalnie mogą przyjmować wyłącznie płatność gotówką, a za użycie karty mogą pobierać dodatkowe opłaty.