Pages Navigation Menu

Prywatne kwatery Sanok, Hel, Sopot i Krynica Morska

Wymarzone wakacje nad jeziorami

Wymarzone wakacje nad jeziorami

Dylemat gdzie pojechać na długo wyczekiwany urlop pojawia się co roku. Jest to sprawa o tyle problematyczna, jeżeli część rodziny chce odwiedzić nadmorskie plaże, a reszta osób pragnie na wypoczynek pojechać w góry. Można ustalić pewien kompromis, na przykład jednego roku jechać nad morze, a w kolejnym w góry. Można też wybrać opcję pośrednią, jaką są wczasy nad jeziorami.

Piękne polskie jeziora

Polska jest krajem, w którym nie brakuje urokliwych jezior. Te najbardziej znane znajdują się oczywiście na Mazurach czy na Podlasiu, jednak pojezierze zlokalizowane na Pomorzu czy w Wielkopolsce również cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów zarówno polskich jak i zagranicznych. Wyjątkowa atmosfera przystani jachtowych, niezapomniane zachody słońca podziwiane z drewnianego pomostu czy ogniska i śpiewy do rana przy dźwięku gitar, to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się na wakacje nad jeziorem.

Pojezierze – co można tam robić?

Wypoczynek nad jeziorem to dla niektórych wyłącznie wylegiwanie się na plaży. Owszem, można cały urlop spędzić właśnie w taki sposób, jednak nie jest to jedyna atrakcja jaką oferuje pojezierze. Na terenie całego kraju powstaje mnóstwo ścieżek rowerowych – jest to wspaniała propozycja dla osób, które stawiają na aktywny rodzinny wypoczynek. Tereny wokół jezior są przeważnie płaskie, dzięki czemu jazda na rowerze jest o wiele mniej wymagająca niż na przykład po górskich ścieżkach. Przykładem doskonale przygotowanego szlaku rowerowego przebiegającego wokół pięknych jezior może być Green Velo.

Coś dla grzybiarzy

Pojezierze to nie tylko rozległe jeziora, często też przepiękne lasy, w których rosną dorodne grzyby. Sezon na grzyby zaczyna się już u schyłku lata i trwa aż do jesieni. Przy sprzyjającej pogodzie w zaledwie kilka godzin można zgromadzić zapas grzybów, który starczy na cały kolejny rok. Lasy obfitują także i w inne dary natury, jak chociażby w borówki. Wchodząc do lasu trzeba się jednak upewnić czy nie leży on na terenie Parku Narodowego, w takich miejscach zbieranie runa leśnego jest zabronione.

Baza noclegowa – czyli gdzie komfortowo wypoczywać?

Najtańszy nocleg nad jeziorem można znaleźć na polu campingowym lub namiotowym. W zależności od jego położenia jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych od osoby. Nieco drożej wyjdzie kwatera prywatna. Osoby, które cenią wysoki komfort wypoczynku mogą spędzić urlop w hotelach o wysokim standardzie, coraz więcej obiektów tego typu posiada strefę odnowy biologicznej.